Wzmacniacz niesymetryczny (SE) na lampie 6S33S  


Fotografie i opis wzmacniacza -  gsmok


     Od dłuższego czasu nosiłem się z zamiarem wykonania wzmacniacza na słynnym "diabełku" czyli lampie 6S33S. Słyszałem o tej lampie wiele wzajemnie sprzecznych opinii. Jako podstawową wadę wymienia się niestabilność w czasie jej parametrów. Pływanie prądu anodowego podczas pracy nie wygrzanej lampy jest stałym tematem prawie każdego forum dyskusyjnego poświęconego lampom elektronowym. Przy całej swej chimeryczności lampa ta w tajemniczy sposób przyciąga konstruktorów. Dlaczego? Nie wiem. Pewnie każdy, kto na niej coś zmajstrował miał własne powody. Jeśli chodzi o mnie to powodów jest kilka. Wymienię jeden - ta lampa fajnie się prezentuje, no i te różki - miodzio!!!
     Jakiś czas temu usłyszałem od znajomego, że jego znajomy widział u swojego znajomego prosty wzmacniacz na lampie 6S33S. Podobno brzmiał rewelacyjnie. Ten mój znajomy postanowił zrobić sobie taki sam wzmacniacz i w tym celu pozyskał schemat układu wzmacniacza. Schemat przeleżał sobie dwa lata, aż wpadł z kolei w moje ręce. W konstrukcji układowej wzmacniacza nie ma żadnych rewelacji. Takich schematów można znaleźć w Internecie wiele. To nie jest jednak według mnie wadą dla kogoś kto chciałby zbudować wzmacniacz według sprawdzonego układu.
     Troszkę pod naciskiem wymienianego już dwa razy znajomego postanowiłem posłuchać osobiście wzmacniacza na 6S33S. Nieco czasu zabrało mi zebranie niezbędnych elementów, ale w końcu przystąpiłem do pracy.
     Niniejszy opis rozpoczynam od momentu, gdy udało mi się uruchomić taki wzmacniacz wykonany w formie prototypu na kawałku sklejki. Są więc szanse, że nie skończy się na opisie zmagań ze wzmacniaczem, ale dobrnę do przedstawienia jego ostatecznej, nadającej się do postawienia na półce wersji.

     Ponieważ przewiduję bardzo szczegółowy opis konstrukcji postanowiłem podzielić go na kilka niezależnych stron. Są to:

  1. Uwagi ogólne dotyczące budowy wzmacniacza
  2. Zasilacz
  3. Wzmacniacz
  4. Wyniki pomiarów
  5. Prototyp na stalowym chassis

     W miarę postępów w budowie powyższe rozdziały opisu będą sukcesywnie uzupełniane. Będę również modyfikował już udostępnione materiały. Z tego powodu osobom zainteresowanym polecam od czasu do czasu zapoznanie się nie tylko z nowymi fragmentami tekstu ale również sprawdzenie, czy do wcześniejszych tekstów nie zostały wprowadzone istotne zmiany.

     Wszystkich zainteresowanych opisem zapraszam na Forum triody. Zainicjowałem tam wątek dotyczący tej konstrukcji. Jest on dostępny pod adresem: http://www.trioda.com/php/forum/viewtopic.php?t=1300.

dział był aktualizowany 7.03.2006r.

gsmok

[Dział DIY]

© 2004-2006 FonAr Sp. z o.o.