Wzmacniacz lampowy w układzie przeciwsobnym

Te świecące banieczki to zdjęcie lamp (KT88) wzmacniacza opisanego w tym dziale. Wzmacniacz pracuje w klasie A (moc spoczynkowa 65W na kanał, lampy KT88). Schemat ideowy przedstawiony jest na rys.1. Wersje dla lamp E34L i KT88 mają identyczny układ elementów. Układ jest symetryczny od wejścia do wyjścia. Poziom sygnału wejściowego regulowany jest za pomocą potencjometru firmy ALPS. Wybór wejścia realizowany jest za pomocą hermetycznych przekaźników ze złoconymi stykami. W pierwszym stopniu wzmacniacza pracuje lampa E88CC firmy JJ pełniąca funkcję inwertera fazy. Druga lampa E88CC JJ to symetryczny wzmacniacz napięciowy. Do stopnia wyjściowego na lampach KT88 JJ (E34L JJ) sygnał podawany jest poprzez kondensatory papierowo-olejowe. Lampy końcowe pracują w układzie ultralinear (transformator wyjściowy z odczepami).


Rys.1. Schemat ideowy wzmacniacza

Schemat ideowy zasilacza przedstawiony jest na rys.2. W celu minimalizacji przydźwięku sieci  przewody żarzenia lamp zostały uziemione przez potencjometr 100 Omów, zaś  uziemienie poprowadzone jest zgodnie z zasadą gwiazdy (star grounding), czyli podłączone do chassis w jednym wspólnym punkcie. Toroidalny transformator  zasilający wykonano w wersji audio, to znaczy zwiększono w stosunku do typowego transformatora sieciowego liczbę zwojów przypadających na volt napięcia zmiennego. Filtr zasilania anodowego to bateria kondensatorów elektrolitycznych o ogólnej pojemności 1500uF połączonych w układzie RC. Przyjęte wartości  pozwoliły na rezygnację ze stosowania dławików stanowiących (przy wszystkich swoich zaletach) dodatkowe źródło zakłócającego pola magnetycznego.


Rys.2. Schemat ideowy zasilacza

Podstawowe parametry wzmacniacza:

  • Moc wyjściowa przy zniekształceniach >1% lampy KT88 - 40W (Lampy E34L-30W)
  • Zniekształcenia przy mocy wyjściowej - 1W , częstotliwości - 1kHz - > 0,05 %
  • Zniekształcenia przy mocy wyjściowej - 10W , częstotliwości - 1kHz - > 0,4 %
  • Sprężenie zwrotne tylko 6dB. Przy odłączeniu sprężenia zwrotnego poziom zniekształceń będzie dwukrotnie większy
  • Pasmo przenoszenia 20÷40 000Hz (Moc = 10W, -3dB)
  • Napięcie wejściowe 0,5V przy impedancji wejściowej 100K.
  • Impedancja wyjściowa 4 lub 8 Om
  • Pobór mocy zasilania 250W.

Na rys.3, 4 i 5 przedstawiono wyniki pomiarów zniekształceń wzmacniacza (wersja na KT88) dla mocy wyjściowej odpowiednio 1W, 10W i 42W oddawanej na obciążeniu 8 omowym. Pomiary wykonano za pomocą programu komputerowego SpectraLAB.


Rys.3. Zniekształcenia wzmacniacza dla mocy Pwy=1W (lampy KT88)


Rys.4.  Zniekształcenia wzmacniacza dla mocy Pwy=10W (lampy KT88)


Rys.5.  Zniekształcenia wzmacniacza dla mocy Pwy=42W (lampy KT88)

Zdjęcia wzmacniacza przedstawiono na rys.6, 7, 8 i 9. Jak widać zastosowano tu klasyczny typ chassis oraz tradycyjny montaż przestrzenny. Szczegóły montażowe można zobaczyć na powiększonej wersji rys.8., na którym widać wnętrze wzmacniacza po zdjęciu ścianki osłaniającej.

Rys.6. Widok z przodu (duży rysunek) Rys.7. Widok z tyłu (duży rysunek)
Rys.8. Widok z boku (duży rysunek) Rys.9. Widok od spodu (duży rysunek)

Trudno mi ocenić wzmacniacz od strony odsłuchowej. Jak zwykle wrażenia zależą od indywidualnych preferencji odbiorcy. Znajomi, którzy go słuchali z kolumnami JAMO kornet i JAMO 707 ocenili to jednym słowem - super.

Zapraszamy do odwiedzenia strony Autora: http://www.jonas.pl.
Kontakt: jonas@adres.pl

[Dział DIY]

© 2000-2006 FonAr Sp. z o.o.