Wzmacniacz lampowy na lampach EL34

Fotografie wzmacniacza oraz jego opis udostępnił  nam Pan Andrzej Pawlak
(www.elektra-comp.com.pl)

Ze zbudowaniem wzmacniacza lampowego, zaspokajającego gusty muzyczne średniego melomana, nosiłem się dosyć długo. Pierwszym etapem była analiza istniejących rozwiązań technicznych połączona ze żmudnym wertowaniem schematów i literatury realnej jak i tej wirtualnej. Początkowo przymierzałem się do wzmacniacza czystej klasy A opartego na pentodzie mocy EL34, lecz wyniki jakie uzyskałem budując układ próbny, zupełnie mnie nie zadowoliły. Wzmacniaczowi brakowało mocy, a pasmo przenoszenia i zniekształcenia, zwłaszcza w dolnym paśmie częstotliwości były nieodpowiednie. Postanowiłem zbudować wzmacniacz oparty na układzie przeciwsobnym z zastosowanie transformatorów wielosekcyjnych, które udało mi się zakupić na warszawskiej giełdzie.
Układ elektryczny został oparty o typową aplikację. Na wejściu pracuje podwójna trioda ECC83 w układzie kaskadowym, do odwracania fazy zastosowano również podwójną triodę ECC83, a w stopniu mocy dwie parowane pentody EL34.

W zasilaczu zastosowano stabilizację napięcia anodowego i żarzenia dla stopnia wejściowego. 

Konstrukcja mechaniczna wzmacniacza oparta jest na metalowym chassis z odchylaną górną płytą dla ułatwienia montażu i ewentualnego serwisowania. Całość maskowana jest pokrywą wykonaną z blachy nierdzewnej. Dla podniesienia monolitu i surowości konstrukcji, front panel wzmacniacza wykonany został z płyty granitowej. Wzmacniacz posiada bardzo ciepłą charakterystykę i słuchanie jazzowych kawałków jest prawdziwą przyjemnością. Stosunkowo wysoka moc wyjściowa rzędu 2 X 27W oraz pasmo przenoszenia od 20Hz do 50kHz całkowicie zadowala i pozwala cieszyć się czarem muzyki wzmacnianej przez żarzące się banieczki.

Andrzej Pawlak

[galeria]

© 2003 FonAr Sp. z o.o. e-mail: waw@fonar.com.pl