Jak to z lampą było - Fleming i dioda
Wstęp l Efekt Edisona l Fleming i dioda l Le Forest i trioda l Co dalej z lampami?

Sir J.A. Fleming buduje w 1904 r. lampę katodową.

     John Ambrose Fleming (1849-1945), angielski fizyk, był znaczącą postacią dla angielskiej i światowej techniki. Oprócz pracy naukowej i dydaktycznej w angielskich uczelniach, pełnił on funkcję  doradcy naukowego w "Edison Light and Bell Telephone Companies" a później w założonym przez Marconiego "Towarzystwie Telegrafu Bez Drutu".
W 1889 r. podczas wizyty w USA spotkał się z Edisonem, od którego otrzymał ową dziwną żarówkę z dodatkowym drucikiem. Po powrocie do Londynu powtórzył doświadczenia Edisona, po czym schował żarówkę do laboratoryjnej szafy i zapomniał o niej.
Jesienią 1904 r., podczas prac nad udoskonalaniem telegrafu, Fleming zauważył, że pogorszył mi się słuch, co utrudniało zrozumienie znaków Morse'a, przekazywanych z detektora magnetycznego do słuchawek. Zaczął obmyślać alternatywną metodę wizualnego odbioru sygnałów. Przy tej okazji przypomniał sobie o urządzeniu Edisona, tajemniczej żarówce, poruszającej wskazówką galwanomertu i spróbował wykorzystać ją do tego celu. W oparciu o prace Edisona skonstruował swoją lampę i wmontował ją w miejsce dotychczasowego detektora. Urządzenie działało. Potrafiło przekazać odbierane sygnały nie tylko do galwanometru, ale po odpowiedniej modyfikacji układu zastąpić dotychczasowy detektor, tzw. koherer.

 
Te sympatyczne potworki to właśnie pierwsze lampy Fleminga z 1904 r.

    Rysunek obok, to załącznik do wniosku patentowego. Widać na nim (Fig.1), jak Fleming wykorzystał swój wynalazek. Sygnał elektryczny odebrany z anteny kierowany był do obwodu składającego się z lampy i galwanometru. Dzięki efektowi przewodzenia przez lampę prądu tylko w jednym kierunku,  galwanometr wychylał się w czasie nadawania znaków.

    Tak powstała dioda, nazwana została przez przez Fleminga "thermionic valve" lub "oscillation valve". Późniejsza nazwa "electronic valve" (zawór elektronowy) bywa stosowana do dzisiaj.
Marconi natychmiast skierował lampę Fleminga do produkcji. Lampa dwuelektrodowa (dioda),  początkowo używana do detekcji odbieranych sygnałów radiowych, znalazła także zastosowanie do prostowania większych pradów, np. w zasilaczach urządzeń lampowych. W obydwóch zastosowanich jest wykorzystywana przez kilkadziesiąt lat od wynalezienia.
Diody skonstruowane w "Marconi's Wireless Telegraph Co. Ltd" (z muzeum firmowego MarconiCalling)

Opracowano na podstawie:

• http://www.uh.edu - University of Houston - USA
• http://www.marconicalling.com - The digital archive "MarconiCalling"

[Początek strony]    [Dział Historia]

© 2000-2002 FonAr Sp. z o.o. e-mail:  waw@fonar.com.pl