Jak to z lampą było - Le Forest i trioda
Wstęp l Efekt Edisona l Fleming i dioda l Le Forest i trioda l Co dalej z lampami?

I w końcu mamy triodę!

    Przy pomocy diody dało się wyłącznie wyprostować przebiegi elektryczne. Nie było przyrządu, który potrafi je wzmacniać. Możliwość taką dało dopiero skonstruowanie lampy trójelektrodowej. Uczyniło to niemal jednocześnie dwóch wynalazców.
 
Lee de Forest (1873-1961) to niezwykle barwna postać. Urodził się w  r. w Council Bluffs w USA. Studia na uniwersytecie w Yale ukończył w 1896r. z tytułem doktora filozofii. Przedmiotem badań jego pracy doktorskiej były fale radiowe oraz udoskonalenie radiotelegraficznego aparatu odbiorczego. Imał się wielu zajęć; był pisarzem, zajmował się handlem, pracował dla stacji radiowych, wytwórni filmowych, kompanii przemysłowych, m.in. Western Electric. W 1902 r. założył "De Forest Wireless Telegraph Company", jednak firma szybko upadła z powodu braku u właściciela  doświadczenia w zarządzaniu. W wyniku swoich prac badawczych uzyskał 180 patentów. Przy próbach kolejnych udoskonaleń telegrafu powstał w 1906 r. najbardziej interesujący nas  wynalazek, który autor nawał "audionem". Pomiędzy dotychczasowymi dwoma elektrodami lampy (anoda i katoda) umieścił trzecią elektrodę - siatkę. Eksperymenty wykazały, że przy zmianie napięcia przyłożonego do siatki, zmienia się prąd płynący przez lampę.
  z lewej:
  dokumentacja patentowa
  lampy de Feorsta

z prawej: pierwsza trioda, "audion"

 

 poniżej: pierwszy odbiornik
 de Foresta skonstruowany 
  z wykorzystaniem "audionu" (1907)  Lieben:

 zapomniany
 wynalazca

 
(1878 - 1913)


foto: lampa Liebena ze zbiorów "Technisches Museum Wien"
Doświadczenia, polegające na regulacji prądu płynącego przez lampę katodową przy pomocy trzeciej elektrody  przeprowadził w tym samym roku (1906) austriacki fizyk, Robert von Lieben. Produkcja użytecznych egzemplarzy zaczęła się prawdopodobnie w roku 1910 a masową produkcje rozpoczęła w roku 1912 firma AEG. 

Opracowano na podstawie:

• http://www.perham.org  - elektroniczne muzeum Doliny Krzemowej
• www.leedeforest.org  - Witryna poświecona de Forest'owi
• http://www.ipass.net - Lee de Forest sam opisuje swoje prace
• http://www.tmw.ac.at - Technisches Museum Wien
• http://www.hts-homepage.de - Die Homepage von H.-T. Schmidt

[Początek strony]    [Dział Historia]

© 2000-2002 FonAr Sp. z o.o. e-mail:  waw@fonar.com.pl