Jak to z lampą było - Co dalej z lampami?
Wstęp l Efekt Edisona l Fleming i dioda l Le Forest i trioda l Co dalej z lampami?

CO DALEJ Z LAMPAMI...

    Od momentu wynalezienia lampy elektronowej minęło około stu lat. Dzięki lampom rozwinęło się i powstało wiele dziedzin techniki. Do najważniejszych z nich należą: radiokomunikacja, radiofonia, telewizja, zapis i odtwarzanie dźwięku i obrazu, automatyzacja procesów technologicznych. Wszystkich wymienić nie sposób. Były urządzenia, zawierające jedną lampę (prosty odbiornik bateryjny) i kilkanaście tysięcy lamp (komputer ENIAC).  Urządzenia, w których zastosowano lampy, przez dziesięciolecia ułatwiały i uprzyjemniały ludziom życie. Pomimo, iż wynaleziono znacznie wydajniejsze, bardziej energooszczędne i tańsze przyrządy, pełniące te same funkcje (elementy półprzewodnikowe), lampy nie podzieliły losu wielu wynalazków z początku XX wieku. Do dzisiaj konstruowane są lampowe urządzenia elektroniczne, głównie wzmacniacze akustyczne. Dowodem niemalejącego zainteresowania lampami jest także ta witryna.

   Można uznać, że w momencie wynalezienia triody zostało już w dziedzinie lamp wynalezione wszystko, co się dało wynaleźć. Wprawdzie powstawały później lampy z coraz większą liczbą siatek (tertoda, pentoda, heksoda, itd.), jednak były to tylko kolejne udoskonalenia pierwszej prawdziwej lampy - triody, przy pomocy której da się zrealizować każdy układ elektroniczny.

OD AUTORA.

   
Największą trudność w przygotowaniu tego artykułu stanowił dylemat: co zostawić a co wyrzucić z bogactwa materiałów, które można napisać o samej tylko historii lamp. Ponieważ moja "norma" to pięć stron, zostało - jak widać - niewiele. Zainteresowanych tematem odsyłam do materiałów, podanych na końcu każdego z tematów.
    Gdybym miał polecić coś dla "tych, którzy nigdy nie mają czasu", to na dzisiaj byłyby to:

• http://www.pay.com.pl/oldradio/tube.html.
Najobszerniejsze polskojęzyczne opracowanie na temat lamp elektronowych. Budowa i zasada działania wszystkich typów lamp. Charakterystyki i zastosowanie w układach.
To wszystko na stronie "Stara Radiotechnika" T.Szcześniaka 

• http://www.hts-homepage.de/TechnischesMuseum/TechnischesMuseum.html
Wycieczka do wiedeńskiego Muzeum Techniki. Po dziale lamp oprowadza H.-T. Schmidt

• http://www.ginko.de/user/franz.hamberger/roehren/roehren.html
Obszerny katalog lamp, objaśnienie znaczenia parametrów: "Röhrentabellen Electron Tubes and Valves".


Wojciech Pysz

[Początek strony]    [Dział Historia]

© 2000-2002 FonAr Sp. z o.o. e-mail:  waw@fonar.com.pl